www.piotrdomagala.eu

 

     Płyta “Pnącza” to kolejny autorski album Piotra Domagały utrzymany w konwencji akustycznego jazzu z elementami brzmienia folk. Program z udziałem Adama Kawończyka i Sławka Bernego jest kontynuacją projektu „Slavonic Tales” i muzyki zarejestrowanej na płycie pod tym samym tytułem. Nowy album stanowi kolejny krok w kierunku kreacji oryginalnego i autorskiego podejścia do współczesnego idiomu jazzowego. 

     

     Wyjątkowy charakter muzyki podkreślają wykorzystane instrumenty: gitara akustyczna, elektryczna, dwunastostrunowa, trąbka, flet, tabla, djembe, cajon oraz  wysoki kunszt wykonawczy muzyków. Na płycie znalazło się dziewięć oryginalnych kompozycji Piotra Domagały, a przewodnia myśl muzyczna jest efektem pracy nad nowoczesnymi technikami gitarowymi.

 

     Nagranie zrealizowano w NLD Studio Kraków w listopadzie 2012. Reżyseria dźwięku: Dariusz Grela.

Muzycy:

 

Piotr Domagała -– gitara akustyczna, elektryczna, 12-strunowa

Adam Kawończyk -– trąbka, flugelhorn, flet prosty

Sławek Berny –- tabla, udu, cajon, bongos, electric tampura, chekere

      Piotr Domagała Trio „Slavonic Tales”, to spotkanie znakomitych muzyków, które zaowocowało doskonałą ucztą jazzowych brzmień i rytmów. Gitara i trąbka królujące na scenie, perkusjonalia z całego świata w służbie słowiańskiej melodyjności. 

 

     Artyści prezentują pełną paletę barw swoich głównych instrumentów oraz perkusjonalii z całego świata. Trąbka, tabla czy fletnia, w połączeniu z gitarą akustyczną i elektryczną, nie stroniąc od swojej historii, zawłaszczają nowe rejony, tworzą przestrzenie pełne harmonii i po prostu pięknej muzyki.

 

     Piotr Domagała stworzył program oryginalny, nawet zaskakujący. Kreuje świat ekscytujących brzmień, pełen melodii i pasji. To zupełnie nowa jakość w polskiej muzyce improwizowanej.

Muzycy:

 

Piotr Domagała – gitara elektryczna, akustyczna, 12-strunowa

Adam Kawończyk – trąbka, fletnia, kalimba

Sławek Berny – djembe, cajon, bongos, udu, tabla,

Muzycy:

 

Piotr Domagała – gitara elektryczna, gitara akustyczna

Łukasz Czekała – skrzypce

Robert Szewczuga – gitara basowa

Ryszard Pałka – perkusja

 

Utwory:

1.  In Time (P.Domagała)

2.  Wschodni Taniec (P.Domagała)

3.  Statonic (P. Domagała)

4.  Vamp (P.Domagała)

5.  Reggroove (Ł. Czekała)

6.  Another Moment In The Past (G.Wittner)

7.  P & P Mood (P.Domagała-P.Kluba)

   Szy-Szy Kaan Jazz Group to jedna z najciekawszych propozycji polskiej sceny jazzowej. Zestawienie nowoczesnego brzmienia skrzypiec i gitary elektrycznej z dynamiczną sekcją rytmiczną spowodowało, że styl zespołu został określony jako jazz witalny. Taka bowiem jest ich muzyka: radosna, pełna wigoru i swingu.

 

   Szy-Szy Kaan Jazz Group łączy słowiańską śpiewność melodii, jazzową intensywność rytmu i sonorystykę współczesnej muzyki klasycznej. Na repertuar zespołu składają się autorskie kompozycje muzyków.

   

Zespół zadebiutował w 1999 roku jako trio: Piotr Domagała – gitara, Paweł Kluba – gitara basowa, Ryszard Pałka – perkusja. Muzycy spotkali się podczas wspólnych studiów na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach. Artyści od początku starali się poszukiwać własnego, charakterystycznego i niepowtarzalnego brzmienia zespołu. Już w tym czasie Szy-Szy Kaan Jazz Group miał okazję zaprezentować swoją muzykę w wielu miejscach w Polsce i zagranicą – m.in. na festiwalach Jazz Juniors w Krakowie, Jazz Under the Castle w Trenczynie, obok takich gwiazd jak Gilad Atzmon, Billy Cobham.

 

   Ważnym wydarzeniem w rozwoju zespołu było poszerzenie składu – w 2000 roku dołączył skrzypek, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach, Dominik Bieńczycki.W tym momencie nastąpiła krystalizacja stylu grupy. W ciągu następnych lat w składzie pojawili się – Łukasz Czekała(v) i Robert Szewczuga(b).

 

   W 2002 roku Szy-Szy Kaan Jazz Group zdobył pierwsze miejsce w konkursie Jazzowa Scena Młodych – Radom Jazz Festiwal 2002 (na perkusji Tomek Grochot), gdzie przewodniczącym jury był Wojciech Karolak. Ważnym wydarzeniem w historii zespołu był występ w ramach jednego z największych polskich festiwali jazzowych – Warsaw Summer Jazz Days.

 

Tytuł płyty nawiązuje do jednego z utworów, ale zawiera w sobie także opowieść o sposobie jej powstawania oraz subiektywnym odczuciu twórców. O momencie, w którym została wydana. Celem muzyków było działanie we właściwym czasie i miejscu oraz zachowanie równowagi.

Utwory: 

1. Runa (P.Domagała)

2. Sunrise (P.Domagała)

3. Tropem (P.Domagała)

4. Pnącza (P.Domagała)

5. Tanew (P.Domagała)

6. Siklawa (P.Domagała) 

7. Splot (P.Domagała)

8. IRM (P.Domagała)

9. Greentone (P.Domagała)

Piotr Domagała – gitary / Szymon Krzeszowiec – skrzypce / Arkadiusz Kubica – skrzypce / Łukasz Syrnicki – altówka / Piotr Janosik – wiolonczela / Sławek Berny – instrumenty perkusyjne 

Płyta nagrana w Recpublica Studio w Lubrzy, czerwiec 2016

 

Realizacja dźwięku – Tadeusz Mieczkowski 

Dodatkowe nagranie – Dariusz GrelaNLD Studio Kraków

Na płycie „Chowańce” tradycja przenika się z nowoczesnością, współczesna klasyka  miesza się z jazzem, nawiązanie dialoguje z nowatorstwem i abstrakcją, a proste formy rozpływają się w plamy, tworzące pejzaże dźwiękowe spójne z przewijającymi się motywami. Dzieją się tu rzeczy niesamowite, zakorzenione w ludycznym świecie polskich starych wierzeń, mitów pełnych słowiańskiej magii.

 

Utwory Piotra Domagały są niczym baśnie z mgły i mokradeł. Kompozycje głęboko osadzone we współczesnej muzyce improwizowanej, zarazem bliskie słowiańskiej muzyce tradycyjnej. Zacierają się granice stylistyczne i formalne oraz te pomiędzy realnością a gusłami. Tytułowe chowańce to domowe duchy; skrzaty, które w europejskim folklorze pomagają czarownicy. Ich magiczną naturę usłyszeć można w surowości muzyki zawartej na płycie. Otwierający ją utwór Wiły, artykulacją wywiedzioną z sonorystycznych partytur, efektownie wprowadza słuchacza w  klimat mroczny i tajemniczy. Materię tę przeplatają motywy wody oraz czarownic, magii i mitycznych stworzeń (tytuły Wiły, Matoha, Chowaniec i Aitwar zaczerpnięte zostały z „Bestiariusza słowiańskiego” Piotra Zycha i Witolda Vargasa). Kolejną inspiracją dla autora muzyki były psalmy poety Tadeusza Nowaka, a szczególnie „Psalm siedmiu czarownic” (utwór Lipce) oraz wiatr syberyjski w kompozycji Buran.

 

Do współpracy nad albumem lider zaprosił jeden z najbardziej uznanych w świecie zespołów smyczkowych – Kwartet Śląski, w składzie: Szymon Krzeszowiec (skrzypce I), Arkadiusz Kubica (skrzypce II), Łukasz Syrnicki (altówka), Piotr Janosik (wiolonczela). Udział w nagraniu wziął także Sławek Berny, wybitny perkusista i muzyk studyjny, współpracujący z Piotrem Domagałą przy wcześniejszych projektach: „Pnącza” i „Slavonic Tales”.

Wydawnictwo AAGAP 2016 – przejdź do sklepu tutaj 

>>

>>

tel: +441618505872          www.piotrdomagala.eu